Diaľničný úsek D1 Prešov, západ – Prešov, juh bol vo štvrtok 28.októbra odovzdaný motoristom.

Na slávnostnom otvorení boli prítomní zástupcovia vlády, kraja, mesta, médií, cirkvi i zhotoviteľov.

Tradičné strihanie pásky bolo doplnené náboženským obradom posvätenia nového úseku a nemohla chýbať ani známa prešovská kapela Heľenine oči, ktorá zahrala svoj hit Obchádzka  a Prešovčanom netradične formou mini-koncertov sprostredkovala správy o obchádzaní mesta novým obchvatom.

Obchvat odkloní najmä tranzitnú dopravu.  „V rannej špičke, keď obídete Prešov týmto obchvatom, ušetríte 15 až 19 minút jazdy do Košíc. Myslím si, že je to veľký benefit pre všetkých motoristov. Určite sa uľaví aj obyvateľom mesta Prešov, ktorým sa zvýši kvalita života,“ povedal za zhotoviteľov stavby počas slávnostného otvorenia generálny riaditeľ EUROVIA SK Róbert Šinály.

Juhozápadný úsek bol vo výstavbe od júna 2017. Je dlhý takmer 8 kilometrov a v rámci neho bolo vybudovaných 18 mostov aj tunel Prešov. Tento  je dvojrúrový s dĺžkou vyše 2 kilometrov.  Celkovo je na diaľničnom úseku 19 vetiev križovatiek. Súčasťou stavby je aj technicky najnáročnejšia križovatka na Slovensku. Na nej sa spájajú dve diaľnice a cesty I., II. a III. triedy. Vo vetvách ide dokopy o 11,3 kilometra, čo je viac ako samotná dĺžka celého úseku.
Zhotoviteľom stavby je Združenie D1 Prešov, ktoré viedla spoločnosť EUROVIA SK.

Základné informácie:

Názov:                                Diaľnica D1 Prešov, západ – Prešov, juh

Objednávateľ:                  Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

Zhotoviteľ:                        Združenie D1 Prešov (EUROVIA SK, EUROVIA CS, Doprastav, Metrostav, Metrostav Slovakia)

Zmluvná cena :                356 mil. eur

Termín realizácie:           6/2017 – 10/2021