KOŠICE, 24. august 2021 – Na ceste prvej triedy I/67, ktorá spája slovenskú štátnu hranicu s Maďarskom a obec Štrkovec, dnes začali rekonštrukčné práce. Dĺžka opravovaného úseku je 7,42 km a vodiči sa budú musieť pripraviť aj na dopravné obmedzenia. Opravu vozovky realizuje združenie Stred EUROVIA SK – Doprastav a prebieha v rámci projektu Slovenskej správy ciest. Ten zahŕňa veľkoplošné opravy ciest prvej triedy po celom Slovensku.

Rekonštrukcia vozovky bude pozostávať z odfrézovania 65-tisíc m2 pôvodného povrchu cesty, nasledovať bude pokládka geomreží na ploche 40-tisíc m2 a pokládka modifikovaného asfaltu v dvoch vrstvách – spolu pôjde o 60-tisíc a 65-tisíc m2 plochy. Vďaka svojej vysokej životnosti slúži modifikovaný asfalt ako výborné riešene pre vozovky, ktoré sú dopravne extrémne zaťažené.

„Celkovo sa počas opravy úseku Kráľ – Štrkovec položí viac ako 18-tisíc ton asfaltu a súčasťou stavebných prác, ktoré potrvajú približne 60 dní, bude aj spevnenie krajníc a výšková úprava uličných vpustov,“ informuje Simona Tančáková, PR manažérka a hovorkyňa spoločnosti EUROVIA SK.

Realizácia stavebných prác bude prebiehať za plnej premávky, preto sa vodiči stretnú aj s čiastočnými dopravnými obmedzeniami. Premávka bude totiž riadená pomocou svetelnej signalizácie a počas frézovania povrchu vozovky bude navyše koordinovaná aj prostredníctvom regulovčíkov.

Dôvodom rekonštrukcie je nevyhovujúci stav a kvalita vozovky, ktorá nespĺňa požiadavky aktuálnych noriem. Vďaka použitiu dvoch vrstiev modifikovaného asfaltu, ktorý je  odolný proti trvalým deformáciám, sa zlepší jej prevádzková spôsobilosť a predĺži sa aj jej životnosť. Bezpečnosť a pohodlie motoristov na danom úseku sa tak nepochybne zvýši. Celková cena diela je viac ako 2,2 milióna eur.